Türkiye’de Ticari Gayrimenkuller Arasında Kurulmuş En Büyük Güneş Enerjisi Santrali

Türkiye’de Ticari Gayrimenkuller Arasında Kurulmuş En Büyük Güneş Enerjisi Santrali 

Esas Gayrimenkul olarak 17 Burda AVM’nin çatısına “Yap İşlet” modeliyle kurduğumuz Güneş Enerjisi Santrali’ni (GES) tamamladık. Sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda ilk olarak Çanakkale’de bulunan 17 Burda AVM’de kurulan sistem, 22.000 m2 alanda 3 MWp kurulu güçle Türkiye’de ticari gayrimenkuller arasında bugüne kadar kurulmuş en büyük GES sistemi oldu.

AVM’nin toplam elektrik tüketiminin %30’u karşılanabiliyor

Çanakkale’deki güneş verimliliği ve binanın mimari yapısı dikkate alınarak hayata geçirilen proje kapsamında 17 Burda AVM’de kurulan GES sisteminde, I-REC (International Renewable Energy Certificate) sertifikalı enerji üretiliyor. Üretilen enerji sayesinde, AVM’nin toplam elektrik tüketiminin %30’u ve anlık olarak AVM’nin güç ihtiyacının tamamı karşılanabiliyor. Kurulan sistemle aynı anda 856 evin tükettiği enerjinin karşılanmasına, 701 ton atığın geri dönüştürülmesine ve 1.025 ton kömürün yakılmasına eş değer enerji üretiliyor. Üretilen enerjiyle toplam 2.051 ton karbonun doğaya salınımı engelleniyor.

01 Burda, 39 Burda ve 41 Burda AVM’de de GES sistemleri kurulacak

Konuyla ilgili Varlık Yönetimi Liderimiz Nevzat Yavan, “Sürdürülebilir bir gelecek adına başlattığımız bu önemli projede, ilk GES sistemimizi kurmuş olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. 17 Burda AVM’de kurduğumuz bu sistemle AVM’nin toplam elektrik tüketiminin %30’unu karşılayabileceğiz. 2022 yılı içerisinde 01 Burda, 39 Burda ve 41 Burda AVM’de de GES sistemleri kuracağız. Çevre dostu bu yatırımla; 2022 yılında Türkiye’deki ticari gayrimenkullerde kurulmuş en büyük ilk üç sistem 17 Burda, 41 Burda ve 39 Burda AVM’lerde olacak. Böylece bu AVM’lerimiz toplamda 7 MWp kurulu güce sahip olacak. Adı geçen 4 Burda AVM’sinin toplam ortak alan tüketiminin %72’sini IREC sertifikalı yenilenebilir kaynaklardan sağlayacağız, 2030’a kadar bu oranı portföy genelinde %100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu 4 AVM’mizin tamamında GES sistemi faal olduğunda yaklaşık 2.140 evin tükettiği enerjiyi karşılayabilecek ve 5.128 ton karbonun doğaya salınımını engelleyecek. Esas Gayrimenkul olarak, sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlarken sektörümüze ilham vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Diğer Haberler